Bezpieczeństwo danych na twardym dysku

Bezpieczeństwo danych na twardym dyskuW utracie komputera wcale najgorsze nie są straty finansowe. Współczesne komputera służą bowiem do pracy, to właśnie na nich przechowywane są wszystkie istotne projekty. Nie należy pominąć również wartości sentymentalnych, jakie nierzadko znajdują się na twardych dyskach. Mowa tu oczywiście o zdjęciach, nagraniach z rodzinnych.

Tymczasem okazji do utraty mniej lub bardziej istotnych plików. Laptopy, netbooki należą do wartościowych przedmiotów, są zatem łakomym kąskiem dla drobnych przestępców. Najczęściej jednak, utrata danych jest związana z uszkodzeniami mechanicznymi sprzętu. Jak więc zabezpieczyć dane na twardym dysku? Najprostszym sposobem na zabezpieczenie plików jest szyfrowanie. Specjaliści ds. zabezpieczeń, są zgodni, że jest to najlepsza, zarazem najłatwiejsza z możliwych metod zabezpieczających dane przed dostępem osób trzecich.

W systemie operacyjnym

ochrona twardego dyskuWindows zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem dwóch sposobów. Pierwszy z nich, bazuje na tradycyjnym kodzie dostępu w postaci wybranego hasła. Kolejną metodą jest wybór tzw. zabezpieczony profil użytkownika oraz ustalenie hasła w BIOS. Metodą równie popularną co szyfrowanie kont, jest szyfrowanie samych plików. W tym wypadku jednak, istotna jest instalacja odpowiedniego oprogramowania, za sprawą którego nasze pliki są kodowane, trudniej będzie się do nich dostać osobom niepowołanym. Najbardziej niedocenianym sposobem na zabezpieczenie plików jest ich ukrycie.

Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na dany obiekt, a następnie wybrać opcję Właściwości, zaznaczając następnie opcję ukryty. Jak sama nazwa wskazuje, takie działanie ukryje wszystkie pliki i foldery. By ponownie uwidocznić dane, wystarczy użyć odpowiedniej zakładki w panelu sterowania. Podobnie na komputerze działa opcja ukrycia miniatury ikony. Za sprawą tego, stworzyć można plik widmo. Tu, również przyda się prawy przycisk myszy, za pośrednictwem którego wybiera się opcję Dostosowanie we Właściwościach. Ikona staje się przeźroczysta, a my ujrzymy jedynie nazwę folderu.

Kategorie: Ochrona danych,