Systemy backupu danych - jak je wykorzystać?
Kiedyś mówiono, że czas to pieniądz a obecnie można powiedzieć, że informacje to pieniądz. Wszelkie dane mają dużą wartość i dlatego trzeba dbać o ich odpowiednią ochronę, ponieważ można w ten prosty sposób doprowadzić do sytuacji, w której będzie trudno odzyskać stracone pieniądze.
Jeśli tracimy dane, to niekiedy możemy nawet mówić o strasznych dla naszej firmy konsekwencjach. Dotyczyć mogą między innymi również kłopotów prawnych związanych między innymi z organami skarbowymi, paraliżem firmy czy problemami przy ustaleniu nowych kontaktów biznesowych.
Systemy backupu danych - backup, archiwizacja czy kopia zapasowa?
Trzeba więc zacząć myśleć o tym, by zastosować jakieś systemy, dzięki którym będzie można te swoje dane jakoś zabezpieczyć i rzeczywiście zapewnić sobie dostęp do nich w odpowiednim stopniu nawet, jeśli nasze urządzenia ulegać będą zniszczeniu. Archiwizacja informacji to najczęściej stosowanie różnych nowych nośników, które umożliwią nam stworzenie dodatkowych kopii zwiększających bezpieczeństwo naszych informacji. Dane powinno się zapisywać na osobnych systemach, dzięki czemu nie będą one nadpisywane ani zmieniane, ale będą zostawać w takim stanie w jakim były zapisane.
Systemy backupu danych – technologie
Obecnie dostępne nam systemy są coraz lepsze i pozwalają na backup danych w prosty sposób, dzięki czemu potem ich odzyskanie także stanie się już zdecydowanie łatwiejsze. najpopularniejsze nośniki, które są w tym względzie wykorzystywane to między innymi napędy taśmowe. Niektórym mogą się one kojarzyć z dawnymi czasami, ale nadal są wykorzystywane i wiele osób je ceni. Jeśli chodzi o backup danych mówi się o pełnym, różnicowym i przyrostowym.
Pierwszy polega na kopiowaniu wszystkich danych z nośników. Różnicowy natomiast będzie gwarantował większą oszczędność czasu oraz przestrzeń na dysku. Kopiowane będą tylko dane modyfikowane od ostatniego kopiowania. Przyrostowy jest podobny do różnicowego i polega na tym, że zapisywane są pliki, które są stworzone po ostatnim realizowanym backupie. W ten sposób można liczyć na to, że zawsze zabezpieczone będą właściwie te najważniejsze dla nas dane, które chcemy sobie zachować.