Jak bezpiecznie korzystać z komputera w firmie – część druga

bezpieczny komputer firmowyZnowu poruszamy tematykę bezpiecznego korzystania z komputera w firmach. Poprzednio krótko przedstawiliśmy jak tworzyć służbowe maile, omówiliśmy kwestie praw autorskich oraz to, jak należy radzić sobie z hasłami. Podkreśliliśmy też jak ważne jest, aby sprawy osobiste pozostawić za swoim biurem. Poniżej przedstawiamy pozostałe naprawdę istotne czynniki. Ich przestrzeganie sprawi, że zagrożenia zostaną istotnie ograniczone.

Komputer w firmie - jak archiwizować firmowe dane

Metody archiwizowania danych różnią się w zależności od tego, jaki jest profil działalności przedsiębiorstwa oraz jakie są jego rozmiary. Skuteczny backup danych w firmie, która dysponuje własnym działem IT nie powinien być czymś, o co martwić ma się przeciętny pracownik. Najczęściej wówczas wszystkie urządzenia tworzą sieć, a wszystkie materiały i dokumenty, które wytwarzają pracownicy zapisywane są na dyskach sieciowych, które objęte są naprawdę bardzo dobrą ochroną. Nie brakuje jednak przedsiębiorstw, w których to pracownik musi pamiętać o właściwych zabezpieczeniach. Utrata istotnych danych może bowiem przełożyć na stratę mnóstwa czasu, ale również pieniędzy, które będą potrzebne na odzyskanie danych.

Zewnętrzna pamięć

bezpieczeństwo komputera firmowegoBez wątpienia warto zacząć od zaopatrzenia się w pamięć zewnętrzną. Idealnie sprawdzają się w tym celu dyski optyczne. Zalicza się do nich płyty DVD, CD oraz Blu – Ray. Są one naprawdę trwałe, co sprawia, że dane, które na nich zapisaliśmy, można przechowywać nawet kilka lat. Kupując je, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na markę oraz to, czy to płyty dołączone jest pudełko. Koperty nie sprawdzają się zbyt dobrze, bo zbierają nie tylko kurz, ale również wilgoć. Do tego płyta w kopercie jest mocno narażona na porysowanie.

Dostępne dzisiaj nośniki optyczne naprawdę nie kosztują wiele. Dane warto przegrywać na kolejną płytę dopiero wtedy, kiedy na tej pierwszej dostrzeżemy ślady użytkowania. Zalicza się do nich między innymi rysy oraz odciski paców. Jeśli płytom nie ufamy, możemy postawić albo na karty pamięci albo na pamięć USB, czyli popularne pendrivy.

Kategorie: Bezpieczny komputer,