Metody szyfrowania cz I

szyfrowanieNiektórzy traktują szyfrowanie danych jako możliwość zamykania pewnych elementów w specjalnej kasetce. Poufne dane, które są szyfrowane z użyciem algorytmu będzie można bardzo dobrze zabezpieczyć co sprawi, że osoby niepowołane nie będą mogły się z nimi zapoznawać. Użycie szyfrowania danych może być inicjowane przez użytkownika, ale serwer, z którym będzie się on łączył.

Szyfr – to rodzaj specjalnego kodu, który stosowany jest po to, by utajnić jakąś wiadomość tak, by nie dało się jej odczytywać przez osoby, które nie będą miały do dyspozycji specjalnego klucza. Wiadomość zanim nie będzie szyfrowana jest tekstem jawnym bądź otwartym, a szyfrowana staje się szyfrogramem albo też tekstem zaszyfrowanym. Bez wątpienia ciekawostką będzie to, że używać się obecnie również także innych określeń, które mogą się odnosić do tekstów czystych i szyfrowanych. Współcześnie możemy podzielić metody szyfrowania na 3 grupy:

  1. szyfry asymetryczne
  2. symetryczne szyfry blokowe
  3. symetryczne szyfry strumieniowe

szyfrJeśli chodzi o szyfrowanie asymetryczne to mamy dwa klucze. Publiczny będzie odpowiadał za szyfrowanie oraz prywatny, które pozwala nam deszyfrować. Ponieważ nie ma sensu rozpowszechniać tego drugiego to naprawdę są małe szansę, że pojawi się on w rękach osób niepowołanych. Szyfry asymetryczne opierają się na pewnych trudnościach, jeśli chodzi o odwrócenie szyfrów. O wiele łatwiej będzie przeprowadzić poważne działania matematyczne niż rozkładać liczbę na wiele różnych czynników, co tutaj byłoby właśnie koniecznością. Mamy obecnie takie szyfry, które są bardzo rozbudowane i mogą składać się nawet z około 500 bitów.

Szyfry blokowe to różnorakie procedury, które odpowiadają za szyfrowanie różnych małych bloków danych. Współcześnie mamy tutaj do 128 bitów, ale będą i takie, które pracują wyłącznie na 64 bitach. Typowy szyfr blokowy będzie składał się z różnych prosty rund, które przekształcają się właśnie w blok. Operacje, które używa się w szyfrach są proste i pochodzą najczęściej z różnych światów. Wystarczy kilka rund tego typu operacji, by zburzyć całą koncepcję i porządek.