Komputer w firmie – jak go zabezpieczyć?

jak zabezpieczyć komputer w firmiePrzez lata obserwacji pracy z komputerami, można stwierdzić, że główną przyczyną utraty danych i zagrożenie bezpieczeństwa komputera to brak rozsądku jego użytkownika. Choć brzmi to nieco brutalnie, to jednak błędy ludzkie przeważają w statystyce powodów utraty danych na urządzeniu nośnym.

Może się zdarzyć, że mimowolnie staniemy się posiadaczem wadliwego oprogramowania, ale przeważnie to my sami stwarzamy okazje dla hakerów. Jednak w dobie tak rozwiniętej technologii komputerowej jaką mamy obecnie, sprawa zabezpieczenia dostępu do danych komputerowych jest priorytetem dla wielu firm, w tym także placówek medycznych, kancelarii prawniczych, notarialnych i przede wszystkim banków.

Codziennie na świecie pojawiają się informacje o kolejnym internetowym włamaniu na konta klientów i znikaniu całkiem sporych sum pieniężnych. W sieci internetowej ciągle pojawiają się nowe wirusy, które niszczą systemy komputerowe i zagrażają wszystkim informacjom jakie się znajdują na dysku. Bardzo dużo osób na własne życzenie i przez swoją bezmyślność otrzymuje w prezencie ze świata wirtualnego niespodziankę w postaci podejrzanych aplikacji i ciężkich do usunięcia wirusów.

Podstawą zabezpieczenia komputera jest utworzenie silnego i trudnego do odgadnięcia hasła. Z wygody najczęściej tworzymy proste i nieskomplikowane kody, które powielamy na wielu stronach i dla kilku aplikacji. Jest to bardzo niebezpieczny proceder, ponieważ jeśli raz zostanie złamane hasło przez hakera, to łatwo je będzie zastosowań dla innych kont.

silne hasła do komputeraNajlepiej stworzyć silne hasło, które nie składa się z imienia dziecka, partnera czy innej bliskiej osoby, co często jest praktykowane. Bardzo ważne jest, aby użytkownicy komputera starannie wybierali strony na które wchodzą. Wiele wirusów pochodzi ze stron które lepiej unikać, najczęściej są to strony związane z pornografią, lub też migawki reklam obiecujące nierealne rzeczy.

Unikajmy także ściągania aplikacji z takich stron, co niemal zawsze wiąże się z problemami. Zawsze starajmy się zainstalować antywirusa w komputerze, co często pozwala na ochronę większą i częstszą niż nam się wydaje. Starajmy się także być na bieżąco z informacjami na temat pojawiających się zagrożeń dla oprogramowania jakie posiadamy, ponieważ niewiedza może nas zgubić i wpędzić w nie lada kłopoty.

Kategorie: Bezpieczny komputer,