Ochrona danych firmowych i prywatnych

ochrona danychNa dyskach naszych komputerów przechowujemy nieskończoną ilość danych, które są dla nas mniej lub bardziej ważne. Bardzo często w przypadku ich utraty, jesteśmy mocno do tyłu z pracą i możliwościami jakie daje posługiwanie się określonymi informacjami, plikami czy też zdjęciami.

Dane w plikach mogą paść łupem osób niepowołanych i stać się dla nas poważnym problemem, dlatego warto wcześniej zadbać o profilaktykę zabezpieczenia wszystkich informacji znajdujących się na dyskach. Jednym z najlepszych, ale też najdroższych sposobów zabezpieczenia jest system backupu, ale jest to metoda tylko dla firm, nie nadająca się do użytku domowego. Powstaje więc pytanie jak najlepiej zadbać o wszystkie informacje na dysku?

Podstawowym zabezpieczeniem, stosowanym niemal przez każdego jest założenie hasła dostępu do komputera. Jest to bardzo ważne szczególnie przy urządzeniach mobilnych, które mogą zmieniać miejsce swojego położenia, a przez to w każdej chwili może z nich korzystać jakaś osoba nieupoważniona do tego. Hasło bardzo łatwo jest wprowadzić poprzez stworzenie zabezpieczeń poszczególnych profili użytkownika na poziomie systemu operacyjnego.

Wiele osób stosuje dodatkowe ustawienie hasła w BIOS-ie, które należy wpisać przy starcie komputera. Dla kogoś kto nie zna hasła obejście tego typu zabezpieczeń nie jest łatwe i zajmuje sporo czasu dla amatorów, więc warto pomyśleć czy nie zastosować tego zabezpieczenia. Hasło jakie ustawimy powinno być niepowtarzalnym ciągiem znaków, które będzie ciężko odgadnąć, więc nie używajmy imion dzieci, partnerów czy dat urodzin.

szyfrowanie danych zabezpieczanieInnym sposobem zabezpieczania komputera jest szyfrowanie danych, a to już nie jest takie łatwe nawet dla doświadczonych informatyków. Szyfrowanie danych to bardzo silny mur dla podglądaczy i włamywaczy internetowych. W tej metodzie zabezpieczenie danych opiera się na zastosowaniu specjalnego programu szyfrującego, którym można chronić pojedyncze fragmenty dysku, ale i cały dysk.

Dużą popularnością cieszą się programy o nazwie: TrueCrypt, BestCrypt, AxCrypt, które są łatwo dostępne w internecie. Działanie tych programów jest warstwowe, co oznacza, że poziomów zabezpieczeń jest kilka i nie wystarczy złamać tylko pierwszy klucz szyfru, ponieważ po nim następują kolejne.

Kategorie: Ochrona danych,