Metody szyfrowania cz II

typy szyfrowaniaSzyfry strumieniowe to obecnie szyfrowanie każdego znaku tekstu jawnego osobnymi działaniami. Generuje się znak strumienia szyfrującego i przekształca się go z użyciem różnorakich funkcji ze znakiem danych.

W związku z tym nie trzeba już czekać na cały blok jak przy szyfrach blokowych. Najczęściej wykorzystuje się obecnie szyfr RC4. Inne popularne również szyfry to A5/1 oraz A5/2. Stosuje się je między innymi przy telefonach komórkowych. Do szyfrów strumieniowych możemy również zaliczyć szyfry polialfabetyczne i monoalfabetyczne.

Typy szyfrowania

Obsługiwany poziom szyfrowania: 

Standardowe MPPE - 40-bitowy, 56-bitowy

Silne MPPE - 128-bitowy IPSec DES - 56-bitowy IPSec Triple DES - 3DES

metody szyfrowaniaJeśli chodzi o historyczne szyfry trzeba było dokonywać prostych operacji, tak by poradził sobie z nimi człowiek. Obecnie mamy komputery, które są dużo szybsze w takich obliczeniach od człowieka i mogą sobie poradzić skutecznie praktycznie z każdym szyfrem. Dlatego nie ma się co dziwić, że te rozwiązania, jakie obecnie są wykorzystywane można powiedzieć, że będą dużo bardziej rozbudowane. Wprowadza się szyfrowanie skomplikowane.

Mamy również szyfry w przypadku krótkich wiadomości, które będą szyfrowane po jednej literze. Obecnie jednak również działania łamiące szyfry są także coraz lepsze i dlatego nie ma się co dziwić, że ukrycie swoich danych musi być bardziej profesjonalne niż przed laty Wszystkie wymienione niżej szyfry nie mają obecnie żadnego praktycznego znaczenia:

  • Enigma
  • szyfr podstawieniowy
  • szyfr przestawieniowy
  • szachownica Polibiusza Gadery
  • Szyfr zmiennoprzesuwny
  • Szyfr liczbowy

Klasyczne metody szyfrowania

Można powiedzieć, że szyfrowanie ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. To właśnie tam używany był pierwszy system szyfrujący. Szyfry cykliczne To pierwsze podstawowe szyfry używane przez Juliusza Cezara, które mają prosty klucz i tym samym są bardzo proste do rozwiązania.

Kody afiniczne

Tutaj mamy rozbudowane formy, ponieważ zamiast jednej liczby stosujemy dwie i tym samym stosowany kod jest bardziej rozwinięty.